Зміст

Кожен з нас хоча б раз чув про користь "Риб'ячого жиру" однак більшість людей крім того що міститься він в рибі, що логічно, не розуміють навіщо він потрібен і чому його прийом так важливий.

У більшості людей поняття Риб'ячий жир асоціюється з не самою приємною на смак рідиною, яку батьки змушували пити по одній чайній ложці в день. Сучасні ж препарати Омега-3 як правило очищені від більшості можливих домішок і токсинів які можуть накопичуватися в вихідному продукті.

Сам вихідний продукт вже нескладно здогадатися що це риба, а точніше її жир. У рибі як і людському організмі жири не утворюються самі по собі, вони також накопичують їх під час поїдання водоростей і більш дрібної живності.

Що таке Омега-3

Саме поняття Омега-3 в своєму складі має безліч жирів але найважливішими для людини залишаються тільки 3:

  • EPA       
  • DHA       
  • ALA       

EPA - це Ейкозапентаєнова кислота або ЕКП поліненасичених жирних кислот яка відноситься до незамінних жирних кислот, відповідно виробляється організмом вона сама не може. Міститься у великій кількості в тканинах жирної риби це оселедець, скумбрія, лосось або печінка тріски.

DHA - це Докозагексаєнова кислота або ДГК так само ставитися до класу незамінних кислот і за важливістю поряд з ЕКП міститься в тканинах жирної риби.

ALA - Альфа-ліпоєва кислота АЛК на відміну від попередніх має рослинне походження, є в складі грецького горіха, насіння Чіа а також насіння льону. Може бути синтезована з двох попередніх але з більш низькою ефективністю.

Користь риб'ячого жиру

Про позитивні властивості продукту знали вже дуже давно. Починаючи з середини минулого століття це було профілактичний засіб рахіту у дітей. Беручи риб'ячий жир як правило діти рідше хворіли і швидше росли.

Було проведено вже маса досліджень в яких тільки підтверджує користь від прийому жирних кислот. У свою чергу набагато зручніше і простіше приймати їх в якості саме добавки, таким чином забезпечуючи щоденне надходження необхідної кількості в організмі.

В цілому по поліненасичені жирні кислоти позитивно впливають на безліч систем і на організм в цілому, однак ми виділимо найбільш важливу роль:

Самою  позитивною властивістю є "очищення" наших судин від холестерину і тим самим перешкоджає утворенню холестеринових бляшок.

Крім цього зміцнюються стінки судин стаючи більш еластичними.

Наводиться в норму артеріальний тиск і поліпшується в'язкість крові. Як бачите переваги прийому добавки більш ніж виправдано і має необхідність.

Основна перевага полягає в запобіганні втрати кісткової маси або остеопорозу.

У риб'ячому жирі велику кількість вітаміну Д який важливий для кальцієвого обміну і необхідний для правильного розвитку кісткової тканини особливо у дітей.

Обов'язковий прийом добавки і для зміцнення суглобів, риб'ячий жир перешкоджає руйнування суглобного хряща в результаті чого поліпшується їх термін служби і рухливість.

Поліненасичені жирні кислоти складають основну частину мембрани клітин імунної системи яка перешкоджає вірусам. Крім цього є матеріалом для утворенню ейкозаноїдів які дають команду лейкоцитам слідувати до вогнища запалення.

Не дивлячись на все перераховане Омега-3 корисні і для шкірного покриву, перешкоджаючи розвитку шкірних алергій і зберігають колаген який робить шкіру еластичною і міцною. Добавка як правило часто необхідна при різних захворюваннях шкіри.

Скільки приймати Омега-3

Більшість сучасних людей не отримують необхідної кількості жирних кислот. 

Мінімальною обов'язковою нормою в день для людини вважається 250 мг. і то як правило організм їх не отримує. З рослинних джерел повноцінний набір кислот отримати не вийде, а включити в раціон 200 гр. жирної риби не завжди виходить.

Жирні кислоти у великих кількостях містяться в печінці тріски, а також в тканинах лосося і сьомги. Відповідно ціна даних продуктів не завжди дозволяє заповнювати жирні кислоти.

Однак їх і в трохи менших кількостях міститься і в іншій жирній рибі (оселедець, скумбрія, сардина)

 

Добова норма споживання

Вік

Рекомендоване дозування на добу (г)

До 1 року

0,5

1-3 роки

0,7

4-8 років

0,9

9-13 років

1 - 1,2

14-18 років

1,2 - 1,6

Від 18 і старше

1,6 - 2

Симптоми які визначають нестачу Омега-3

Ми вже розповіли і про користь і нормам споживання, тепер поділимося як визначити що ваш організм відчуває нестачу і потребує більшої кількості жирних кислот. Основні причини недостачі Омеги:

  • Швидка втомлюваність як правило один із симптомів нестачі жирних кислот, додавши в раціон рибу, горіхи і жирні олії в помірних кількостях ви точно відчуєте прилив енергії.       
  • Часта проблема концентрації уваги може бути пов'язана також з нестачею жирних кислот. Люди отримують потрібну кількість омеги як правило таких симптомів не відчувають.       
  • Безсоння теж може стати причиною нестачі риб'ячого жиру, нормализуючи надходження їх в організм ви точно поліпшите якість сну.       
  • Суха шкіра. Для здорової шкіри обов'язково потрібні Омега-3 які гарантують їй здоров'я і молодість. Підвищення концентрації жирної кислоти покращує поглинання корисних речовин і виведення токсинів.       

Слід пам'ятати що навіть відчуваючи перераховані вище симптоми не варто однозначно збільшувати споживання жирних кислот. Для більш якісного діагностування краще звернутися до лікаря або нутриціології.

Як правильно вибрати Омега-3

На сучасному ринку спортивного харчування практично кожен великий виробник випускає власну варіацію добавки. Це можуть бути до окремі елементи у вигляді ейкозапентаєнова кислот і докозагексаєнової кислот, так і комплекси з додавання інших корисних елементів, мінералів і вітамінів.

Головне не забувайте дивитися на склад тому як напис на упаковці ще не означає наявність у складі потрібної концентрації або необхідної кількості. Безпосередньо і від концентрації залежить і цінник на продукт.

З комплексів можемо виділити:

NOW Super Omega 3-6-9 1200 mg в якому концентрація на одну порцію (2 капсули) - 604 мг омега 3 жирних кислот, а також омега 3 і 6

Також відмінним варіантом від NOW буде

NOW DHA-500/250 EPA добавка об'єднують в собі тільки незамінні жирні кислоти DHA - 500 мг і EPA - 250 мг за все на одну капсулу.

Коли приймати Омега-3

Приймати варто під час або відразу після їжі. Якщо ви переживаєте про виникнення "рибного присмаку" то більшість сучасних виробників випускають добавку в формі софт гелевих капсул і часто з додаванням натуральних лимонних ароматизаторів які виключають цей неприємний побічний ефект.